O LEVANDULI

Výskyt: původní domovinou levandule je západní část Středomoří, nicméně postupem času se vlivem člověka rozšířila do dalších oblastí. Dnes se kupříkladu pěstuje na jihu Evropy nebo na severu Afriky.

Popis a účinné látky: tato by je řazena do čeledi hluchavkovitých, přičemž může dorůstat do výšky přes 1 metr (někdy až 120 cm). Jedná se vlastně o polokeř, jehož lodyhy jsou hustě chlupaté a listy vstřícné a kopinaté. Kvete především od června do srpna, přičemž její souměrné květy mají modrou či fialovou barvu. Co se týče účinných látek, zmínit musíme zejména silice, glykosidy a třísloviny.

Užitečné části: používán je především květ, ale uplatnění někdy nacházejí rovněž listy.

S čím nám může levandule pomoci?

Levandule patří mezi velmi známé léčivé bylinky. Lze ji konzumovat vnitřně (např. ve formě čaje) a pak účinkuje při bolestech hlavy a závratích. Levandulový čaj je doporučován při různých psychických komplikacích, tedy např. při nespavosti, nervozitě, stresu nebo depresivních stavech. Určité pozitivní účinky by levandule lékařská měla mít i na trávicí ústrojí a částečně také na krevní tlak či menstruační bolesti. Inhalace má potom kladný vliv na nachlazení a rýmu, dopřejte si ji tedy při nemocech jako chřipka, angína, případně při zánětu dutin.

 

Levanduli lze využívat rovněž zevně. Tak například levandulová vůně dokáže zklidnit, umožňuje tedy relaxaci, ale opět účinkuje i při nespavosti či psychických potížích. Velmi dobře působí také na pokožku, neboť brání množení mikrobů a lze ji vyzkoušet i při problémech, jako jsou ekzémy, záněty či akné. Levandulový olej lze navíc využít k lepšímu hojení ran, regeneraci svalstva, ale také při revmatických obtížích, a to především ve spojení s masážemi. Jediná bylinka tedy může skutečně s rozličnými neduhy.

Zpět do obchodu