Novinky

O LEVANDULI

Výskyt: původní domovinou levandule je západní část Středomoří, nicméně postupem času se vlivem člověka rozšířila do dalších oblastí. Dnes se kupříkladu pěstuje na jihu Evropy nebo na severu Afriky.

Popis a účinné látky: tato by je řazena do čeledi hluchavkovitých, přičemž může dorůstat do výšky přes 1 metr (někdy až 120 cm). Jedná se vlastně o polokeř, jehož lodyhy jsou hustě chlupaté a listy vstřícné a kopinaté. Kvete především od června do srpna, přičemž její souměrné květy mají modrou či fialovou barvu. Co se týče účinných látek, zmínit musíme zejména silice, glykosidy a třísloviny.

Užitečné části: používán je především květ, ale uplatnění někdy nacházejí rovněž listy.

S čím nám může levandule pomoci?

Levandule patří mezi velmi známé léčivé bylinky. Lze ji konzumovat vnitřně (např. ve formě čaje) a pak účinkuje při bolestech hlavy a závratích. Levandulový čaj je doporučován při různých psychických komplikacích, tedy např. při nespavosti, nervozitě, stresu nebo depresivních stavech. Určité pozitivní účinky by levandule lékařská měla mít i na trávicí ústrojí a částečně také na krevní tlak či menstruační bolesti. Inhalace má potom kladný vliv na nachlazení a rýmu, dopřejte si ji tedy při nemocech jako chřipka, angína, případně při zánětu dutin.

 

Levanduli lze využívat rovněž zevně. Tak například levandulová vůně dokáže zklidnit, umožňuje tedy relaxaci, ale opět účinkuje i při nespavosti či psychických potížích. Velmi dobře působí také na pokožku, neboť brání množení mikrobů a lze ji vyzkoušet i při problémech, jako jsou ekzémy, záněty či akné. Levandulový olej lze navíc využít k lepšímu hojení ran, regeneraci svalstva, ale také při revmatických obtížích, a to především ve spojení s masážemi. Jediná bylinka tedy může skutečně s rozličnými neduhy.

1 položek celkem

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení